Je pravdou, že exekuční řízení je velkým tématem současnosti. Prošla jím už řada Čechů, každoročně jde o statisíce lidí.  Důležité je hlavně jedno, neskrývat se a své problémy aktivně řešit. Čím dříve je totiž budete mít za sebou, tím spíše se vám uleví a budete moci začít znovu a tentokrát s naprosto čistým štítem. Existuje bezplatná právní poradna, ve které se můžete informovat na své další možnosti, k dispozici jsou také další instituce, s nimiž můžete nástrahami exekuce proplout mnohem snáze. Na začátku je ale vždy ochota a snaha situaci řešit sami za sebe, s tím bohužel nelze nijak pomoci. První krok musí udělat vždy dlužník. A jeho iniciativa se rozhodně cení!

Odborná pomoc je velmi blízko

Téma, které má řešení? Ano, na rozdíl od devadesátých let mají lidé v exekuci k dispozici pomocnou ruku, stačí se na ni jen obrátit. Existuje řada organizací, jejichž cílem je snížení počtu osob, co se právě potýkají s finančními problémy. Zpracovat žádost o oddlužení, která bude následně poslána k soudu na posouzení, nemusíte v dnešní době sami. Na prvním místě je snaha a také komunikace s věřitelem nebo pověřeným exekutorem. Když si dohodnete splátkový kalendář, může to být pro vás velkou výhodou. Budete mít před sebou vstřícnější přístup, a to není ve finančních záležitostech právě málo.
Spolehlivé výkupy

Nechte si sestavit finanční plán

Že nevíte, jak postupovat nebo nerozumíte světu financí? To vůbec nevadí, lidé v exekuci se mohou kdykoliv obrátit na poradce, který jim nabídne řešení a popíše situaci tak, aby lépe porozuměli danému problému. Vzdát se, to opravdu není cesta směrem kupředu! Poradenství je v tomto segmentu velmi dobře propracované a navazuje na sebe. Existuje celá řada institucí, které se vám budou brzy věnovat a přinesou jiný pohled na situaci, kterou prožíváte. Finanční plán? Ano, i ten se dá sestavit. Když jej jednou budete mít a začnete se ho držet, zlepší vztahy s věřitelem a najde řešení, které bude přijatelné pro obě strany. Ve finále pak bude vaše exekuční řízení levnější. Prodražuje se totiž s každým dnem, kdy dlužník vůbec nespolupracuje, nezvedá telefony a neotevírá si dopisy.

Oddlužit se můžete také online

Dluhoví poradci se s vámi sejdou jedině osobně? Ne, taková schůzka rozhodně není bezpodmínečně nutná, lidé v exekuci tedy mohou využít i oddlužení, které proběhne prakticky kompletně online formou. Ale pozor, i když je tento způsob na první pohled jednodušší, nemusíte se vždy dočkat komplexního řešení pro danou situaci. Neurychlí prakticky nic, insolvenční poradci proto preferují spíše osobní schůzku. Introverty to jistě moc nepotěší, ale není se čeho obávat. Posoudit finanční situaci na dálku je obtížné, při osobní konzultaci se poradci mohou lépe vyptat na jednotlivé detaily. Potom také navrhnou lepší řešení. Berte to tak, že jde o vašeho spojence, který má za cíl, abyste v tomto legislativním procesu uspěli a vydali se na správnou cestu. Proč jim tedy nevyjít naplno vstříc?

Co je to oddlužení?

Dluh je příliš velký, splátkový kalendář by pak trval desetiletí, není ve vašich silách, abyste uspokojili všechny věřitele. Pak je zde oddlužení, proces, který znamená splácení až po dobu pěti let, je nutné uhradit minimálně 30 procent z jistiny. Na celou věc dohlíží soud, který posoudí návrh na oddlužení. Jeho součástí musí být pečlivá dokumentace, s níž pomůže odborník ve světě práva. Tohoto procesu se nebojte, protože i když úspěch není zaručen, vysoké procento schválených žádostí dává vždy naději. Oddlužení je v každém případě termínem, který by neměli lidé v exekuci používat automaticky. Jde o pomoc, jíž by měli využít jen v případě, že nemají jinou cestu. Půjde (nejčastěji) o pětiletou cestu, která se stane doslova životní zkouškou. Po uplynutí stanovené lhůty jsou zbylé dluhy promlčeny.

Je nutné dodržet všechny podmínky

Soud rozhoduje o všem. A může také vydat rozhodnutí, že oddlužení skončí předčasně, pokud nedodržuje dlužník jeho podmínky. Potom byste začali od nuly a zase znovu, veškerá dosavadní iniciativa by byla zcela marná. Lidé v exekuci proto musí mít na paměti, že podmínky jsou stanoveny jasně a zcela závazně. Co dalšího by si měli ověřit? Samozřejmě, jde o letitý proces, který si musíte promyslet velmi důkladně.

  • Dopad na kreditní historii. Budete v registru dlužníků. Během pěti let žádný úvěr neseženete!
  • Promlčení dluhů se týká případů, které se zahrnuly do oddlužení. Nově vzniklých dluhů už ne.
  • Složitý proces si žádá pomoc. Odborné poradenství je připraveno. Využijte ho, když se nabízí!

Lidé v exekuci mají práva a povinnosti

Pokud procházíte tímto složitým obdobím, musíte mít na paměti, že jsou tu práva, ale také povinnosti, kterými se musíte bezpodmínečně řídit. Je také důležité, že finanční problémy, které řešíte nyní, se už nesmí opakovat. Správa financí není tak složitá, abyste se jí nemohli naučit i v době, kdy jste dávno vyšli ze školních lavic. Lidé v exekuci by se měli postupně vzdělávat, osvojit si lepší vztah k finančním otázkám a v budoucnu také zodpovědně nakládat s úvěry. Cílem je, abyste se už nikdy nedostali do dluhové pasti, nemuseli projít dalším procesem, jako Oddlužení. Efektivní správa rozpočtu domácnosti může být součástí odborné asistence. Vzdělávejte se ve finančních otázkách a mějte na paměti, že podpora specialistů je k dispozici. Stačí, když se na ně s důvěrou obrátíte a půjdete společně.